Kutyák középen

Barátok, hősök, egy biztos. Csodálatos lények!

           A vakvezető kutyák



A vakvezető kutyák száma igen csekély… 120-130 kutya áll csak szolgálatban, miközben vagy 20000 látássérültnek van szüksége egy ilyen jó barátra.

A leggyakoribb fajta a szakmában a Labrador. Ebben a fajtában találták meg az összes szükséges adottságot ( pl.: barátság, nyugalom)


A vakvezető kutyák kiképzése:

 

A kiképzés célja ­--- leegyszerűsítve --- hogy a kutya megtanulja a térbeli kiterjedésű akadályok észlelését, jelzését, illetve a kikerülését. Ennek érdekében bizony a veleszületett ösztönei egy részét el kell, hogy fojtsa (pl.: a vadászatot).

A kiképzés első fázisában a négylábú megtanul elöl haladni—húzni --, valamint hogy mozgásában az ember és a kutya együttes szélességével, magasságával kalkuláljon. A modern humánus iskolákban ezért, sokat sétálnak, még növendék négylábú tanulókkal városi forgalomban, és mindig megállva az előbb említett akadályoknál a bevésődésig gyakorolják, negatív élmény nélkül ezt. Ha a vakvezető palánta már megfelelően húz, és egyenes vonalban közlekedve kitér az előtte álló akadályok elől, megáll a le- és fellépőknél, következhet az irányok tanítása. Itt sem rángatjuk jobbra-balra a kutyát, hanem a megfelelő vezényszót ismételgetve egyszerűen nem engedjük a rossz irányba elindulni. Ha a jó irányba fordul - nagyon megdicsérjük!

Buszra való felszállásnál a négylábú megy elöl és megkeresi a legközelebbi üres ülőhelyet, viszont leszállásnál elkerülendő, hogy a látássérültet netán maga után rántsa - a gazdi megy elöl, társa csak vezényszóra követheti! A keresések tartoznak a kutya által legkedveltebb feladatok közé, hisz ezeket a gyakorlatokat jutalomfalattal honorálják. Keresniük kell: zebrát, ajtót, nyomógombos jelzőlámpát, liftet, lépcsőt, postaládát, padot, megállót jelző táblát.

A PIROS JELZÉST viszont NEM tanítják, és - a közhiedelemmel ellentétben - nem ezért, mert színvak, hanem egyszerűen nagyon veszélyes lenne, hisz a kanyarodó forgalommal sokszor együtt kap zöldet a gyalogos. Segítsünk hát látássérült társainknak, de soha ne a kutya felőli oldalon tegyük ezt! Átkelésnél csak szóljunk, ha szabad indulnia, legfeljebb kérjük meg, hogy ő karoljon belénk, s ne taszigáljuk magunk előtt őket!

A kiképzés vége felé az úgynevezett "magas akadályok" tanítása következik. Fejmagasságú léceket is kell jelezni négylábú társunknak, és ez igazán nagy körültekintést igényel tőle, hiszen látószögén kívül esik, és ő különben is simán átfér alatta. Bizony igencsak meglepődik, mikor kiképzője által levert léc az orra előtt landol. Legközelebb már felfelé is tekinget. Egy jól összeszokott páros még útfelbontás és egyéb veszély ellenére is biztonságosan közlekedik a nagyvárosokban.

Így a látássérült emberek visszakapják elveszett szabadságukat, hiszen ők tudják, hova akarnak menni - társuk megmutatja, hogyan tegyék ezt!

Mi a vakvezető kutyák világnapját csak 2011 óta ünnepeljük.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 1
Heti: 5
Havi: 5
Össz.: 2 643

Látogatottság növelés
Oldal: vak vezető kutyák
Kutyák középen - © 2008 - 2024 - kutyakkozepen.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »